|
Повијест
Плодна земља, значајна рудна богаства, питома клима и повољан географски положај осигурали су да Шиповачки крај буде настањен од најранијих времена. Иза илирских племена Сапуата и Емантина која су припадала племенском савезу Мезеја, остали су у долинама Јања и Пливе остаци бројних утврда и насеље. Ове остатке народ обично зове градинама и пажљиво око их може уочити на истакнутим, лако брањивим положајима (Соколац, Пљева, Трново, Лубово, Бешњево, Вражић, Мујџићи итд).
Градине, а има их преко 30, припадају касно-бронзаном и ранијем жељезном добу, дакле могу се датирати у период 1500-1000 г. п.н.е. Насеље Волари је старо илирско насеље које се звало Волораи (Volorai), а засеок Сарићи је носило име Саритте (Saritte).
Мезеје - који су владали простором између Врбаса, Саве и Босне - је након слома Батоновог устанка коначно покорио римски војсковођа Германикус 9. год.н.е. Римљани су након тога подијелили до тада јединствену провинцију у Панонију и Далмацију. Шипово тако долази у састав Далмације са градом Салоном (Солин близу Сплита) као административним центром.
Под римском влашћу у Шипово - који је и наше доба административно средиште региона - развио се значајан градски центар у рангу муниципија. Муниципиј или град са само-управом, су били Римски градови са ограниченим правима. Није им било допуштено да гласају али са свим осталим правима. Да се радило о важном региону за државу, потврђује и присуство једне војничке јединице у Шипову.
Ова насеобина - Балоја (Baloe, Baloie) је била значајна путна станица на магистралној цести Салона-Сервитиум која је повезивала Јадранско приморје са Панонијом и један од два најважнија града које су Римљани имали у Бањалучкој регији. Уз ову цесту сачувао се и један од најстаријих римских натписа у Босни уклесан у кањону Вагањца, неких 20 км јужно од Шипова на подручју села Вагња.
Из натписа - међаша сазнајемо да је центурион Манлије Целије од VII легије по наређењу Луција Арнуција Скрибонијана, царског намјесника провинције Далмације одређен да подијели земљу и постави међаше између Сапуата и Емантина.
Натпис је постављен између 37 и 41 г. н. е у вријеме цара Калигуле.
Кроз овај регион је пролазила и магистрална цеста Салвиае - Сарнадае - Леусаба - Сервитиум, док је један рударски пут Јањско-пливски рударски регион повезивао са санским регионом. Остаци топионице са Градине у Мајдану показују да је експолоатација жељезом, оловом и бакром богатог региона Јања и Пливе овдје почела знатно прије римске окупације. С Римљанима је потрага за рудама само интезивирана. На подручју Шипова и данас се могу наћи остаци топионица из римског доба, као и трагови ткз. Пута соли, који је повезивао средишњу Панонију са Салоном. Захваљујући квалитетној вишеслојној изради ти путеви су се задржали у употреби дубоко у средњи вијек.
Према раду "Експлоатација жељеза у Босни у римско доба", аутора Анте Шкегре:
Најзначајнији римски рудници жељеза налазили су се на подручју Мајдана и Сињакова у долини Јошанице у пливском региону, а главни металуршки погони у Мајдану, гдје се, уз сирово жељезо, проналази антички и рударски алат и др. Римска се троска, измјешана са керамиком и циглом, у Сињакову распростире на преко два хектара. Римљани су жељезо експлоатирали и на подручју Мркоњић Града, што потврђује троска која се проналази по Мркоњић Граду, Бјелајцу и др. Једно веће римско тросковиште налази се и у Бешњеву, а једно мање у Трнову. У региону Јања главни металуршки погон функционирао је у римском насељу које се налазило на Громилама у Шипову. Како се и овдје проналази римски новац из времена цара Веспазијана, за закључити је да је експлоатација руда овдје отпочела тијеком посљедњих деценија 1. ст. по Кр. у исто вријеме када и на подручју Домавије у источној Босни.
Било је то највјеројатније вријеме грађанског рата (68./69.) након убојства цара Нерона (54.-68.), односно у вријеме успињања на пријестоље цара Веспазијана (69.-79.). Први солидније грађени антички објекти овог насеља настали су крајем 1. односно почетком 2. ст.
Ако је судити по брончаном споменику провинцијалног намјесника Гаја Минуција Фундана (Гаиус Минуциус Фунданус) из римског насеља са Громила у Шипову, онда би се могло закључити да је рударство на овом подручју интензивирано у вријеме цара Трајана. У свезу с римским насељем са Громила у Шипову доводи се и један подузетник из дацијског рударског средишта Ампелума.
Сирово жељезо је, осим у римском насељу на Громилама у Шипову, такођер произвођено и у Дуљцима, Чифлуку, Бахићима и др. Вјеројатно су рудним богатством привучени у овај регион доспјели и Италик Грацилис те Грк Телесфор (Telesphorus). Један металуршки погон (officina ferraria) се налазио и на Громилама у Металци (Црвено Поље) код Јајца, за које је рудача допремана из рудника око Мајдана и Сињакова. Жељезна руда је у антици претапана и у погону на Ковачницама у Климентима код Јајца, гдје се проналази римски грађевни материјал, темељи већих зграда, троска и др.
Балоја је судећи по нумизматичким изворима зенит развоја достигла током 3. и 4. вј. кад је и експлоатација руда у овом региону била најинтензивнија. Сам развитак овог напредног античког града мозе се пратити по бројим археолошким налазима, од којих су најзначајнији они на ткз. Громилама. Слаби остаци грађевине (вјероватно терме) могу се видјети и у градском парку недалеко од споменика народном хероју Симели Шојали.
Неки од најзначајнијих римских споменика су статуа Минерве и Јупитера, фигура Генијуса у дубоком рељефу, камени антефикс с надгробног споменика - "Горгона Медуза", римско-далматски рељеф "Игра Силвана и Нимфи" и дио саркофага с представом борбе.
Фигуре Минерве анд Јупитера Гениус Горгона Медуза
У Балоји је у VI в. постојао и манастир бенедиктинаца а изгледа и сједиште бискупије чији бискуп судјелује на црквеном синоду у Салони 530. године. Из тог времена су и касно-античке цркве, откопане у Мујџићима и Чифлуку, ова посљедна са насвођеним гробницама, које су уређене за разгледање.
Заједно са јос четрдесет насеља и утврда у овом крају,
Балоја је страдала 597 г. у провали Авара, кад су старом цестом надирали према Солони. О тим догађајима Илија Ковачевић у својој студији "Досељење Словена на Балканско полуострво" каже следеће:
Према Теофилакту Симокати, Авари су 597. године кренули у напад сасвим неуобичајеним правцем. Заузели су подручје Вонке и освојили четрдесет утврђења. Вонке се може с доста вероватноће идентификовати са античким градом Балое, јер каснији писци исти град називају Балкес, Балбес и Балеа. Град се налазио југоисточно од Бањалуке, на магистрали Сервицио - Салона. У овом аварском походу поновио се правац кутригурског напада из 568. године, а сам напад спада у ретке походе на територију римске провинције Далмације. Напад није успео и царска војска је преотела плен.
Историчар Љубомир Ковачевић у свом раду Историја српског народа: Најстарија историја до 1456 године, наводи да се Шипово тад спомиње под именом Ванкеја или Балеја
|
|
Web design by Terra Byte Design Inc ©, 2013. All rights reserved
|