Археолошка Налазишта

На подручју општине је обиљежено више од 100 археолошких налазишта. У СР БиХ два локалитета на подручју Шипова су била обиљежена као II (друга) категорија споменика који се налазе под заштитом државе (Регистар Споменика под заштитом државе). Као трећи споменик, споменут је Соко Град, али је категоризацију тврђаве као споменика предухитрио рат. У Археолошком лексикону БиХ има око 90 ових локалитета. Општина Шипово је пуна топонима и назива: Градина, Црквица, Громиле, Мрамори, Крст ... Да све ово није случајно потврдио је и Републички завод за заштиту Културно-историјског и природног насљеђа, који је са циљем институционалне заштите, детаљнијег упознавања те систематског уписа у каталог, контактирао општинске власти како би се уз њихову помоћ и сарадњу спријечило уништење и нестанак многих налазишта значајних не само за нас у Шипову, већ и за Европско и шире културно насљеђе.

  Античко Доба

Шипово је било веома значајан центар у античко доба, један од два најважнија града које су Римљани имали у овом региону. Као посљедица, на ширем простору општине може наћи велик број значајних хисторијских и културних споменика и археолошких налазишта. Градина у Трнову До сада је евидентирано 264 локалитета изузетне вриједности, али се предузимају мале или никакве активности на њиховој заштити. Један од проблема је то што културно-историјски споменици на подручју Шипова још увјек нису детаљно каталогизирани, или бар нису у довољној мјери популаризовани кроз одговарајуће публикације, брошуре и чланке.



Gradina u Trnovu

На привременој листи националних споменика Босне и Херцеговине с подручја општине Шипово налазе се археолошко налазиште (црква), Црквина Чифлук у Граховцима и Соко Град у Пливи. По Археолошком Лексикону Републике Српске из 1998 године, на општини Шипово постоји 82 археолошка налаза и налазишта за која мало ко зна и која не буде превелику пажњу. Као примјер за наведено могу послужити скори радови на водоводно-канализационој мрежи у насељу Чифлук, локалитет Црквина-Граховци по реченом Лексикону. Градјевинске машине су том приликом ископале камени стуб или дио стуба висине око 120цм, пречника цца. 80цм, који су као и остали ископ одбацили на страну.

Soko Grad

На интервенцију случајног пролазника - заљубљеника у природу - стуб са неколико комада деформисаног камена истог поријекла су накнадно покупљени и истрешени у градски парк. Тамо се већ налази, поред осталих ископина и глава Медузе надјена на локацији данашњег градског православног гробља. Романички допрозорник са Сокола
Од значајнијих налаза споменимо: С лијеве страну пута Јајце – Шипово на самом улазу у град, налазе се градина, улице и тргови из римског периода, што је откривено приликом ископавања, истраживањем једне сонде. Осамдесетих година локално становништво је на овом локалитету проналазило златно прстење и накит. Значајан је и Соко Град, односно сам ток ријеке Сокочнице који је практично недирнут задњих 200 година.

Романички допрозорник са Сокола

Врло је интересантан и Хрид односно Свето брдо код извора ријеке Јање, гдје је у стијени уклесан натпис из римског периода. Постоји и Пут соли који је ишао од Сплита, Ливна, преко шипова, гдје се налазило велико одмаралиште за караване. Недавно је при радовима на изградњи колектора пронађена гробница за коју још није установљено откада потиче. Претпоставка је да се ради о грчкој гробници а пронађене кости су похрањене у радионици. Постоји и манастир Глоговац из XVIII вијека, а на улазу у Глоговац се налази тврђава из илирског периода, гдје се налази велики број уломака керамике, а око 250 етно и културно-хисторијских експоната је похрањено у радионици.

Римски натпис Фрагмент античког вијенца

Све ово ствара потребу за простором у којој би се тај материјал сачувао док се не осигурају средства за отварање Завичајног музеја или формира установа која би о томе водила рачуна. Општински буџет је 2004 износио 1,5 милиона КМ али ове године нису предвиђена средства за заштиту наслијеђа, мада је општина подржавала заштиту наслијеђа на друге начине.

Вриједи истаћи да се медју најљепше и највредније аквизиције, Земаљског музеја у Сарајеву убрајају баш антички скулптурални и архитектонски фрагменти из Шипова. Пимјери за то су маузолеј из Шипово, затим. рељеф Јупитера и Миневре, те бизарна композиција лављих глава, која је ископана 1933 те многи други. Према оцјени проф. Димитрија Сергејевског ради се о споменицима који се ријетко налазе у БиХ, а поједини би били итекако занимљиви са становиштва свјетске историје умјетности. У прилог овоме су и тврдње науцника да је Шипово неоткривено археолошко благо БиХ. Prema ocjeni prof. Dimitrija Sergejevskog radi se o spomenicima koji se rijetko nalaze u BiH, a pojedini bi bili itekako zanimljivi sa stanovištva svjetske istorije umjetnosti. U prilog ovome su i tvrdnje naucnika da je Šipovo neotkriveno arheološko blago BiH.

Док представници општине не поднесу петицију за проглашење ових добара националним споменицима локалним људима су на располагању стручњаци из Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног наслијеђа Републике Српске и Музеја Републике Српске. Нови Закон о заштити културног наслијеђа, који треба да се усвоји до краја године, требао би регулисати законско издвајање средстава за заштиту наслијеђа у буџетима општина у складу са њиховим могуцностима. У међувремену Влада Републике Српске би требала осигурати средства за заштиту, а обавеза стручњака из Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног наслијеђа Републике Српске и Музеја Републике Српске је да се одазову на позив и изврше увид у значајне локалитете.

Web design by Terra Byte Design Inc ©, 2013. All rights reserved